Lumix GH5 – specyfikacja aparatu

Aparat Lumix GH5 o wymiarach 139 x 98 x 87 mm został wyposażony analogicznie do swojego poprzednika – w tę samą magnezową obudowę. Również odchylany monitor oraz rozmieszczenie pokręteł i przycisków jest identyczne, jak w przypadku modelu GH 4. Lumix GH 5 różni się natomiast sposobem eksponowania pokręteł, które w tym przypadku zostały zaznaczone kolorem czerwonym – czerwona litera S znajdująca się przy nazwie modelu oraz guzik nagrywania i pasek umieszczony na pokrętle zmiany programów.

Lumix gh5 – charakterystyka produktu

Panasonic Lumix GH5 został wyposażony w nową matrycę o rozdzielczości 20,3MPix. Producent zaproponował użytkownikom matrycę Live MOS, procesor Venus Engine i technologie, takie jak Three Dimensional Colour Control. Jedna rzecz dotycząca matrycy będzie jednak szczególnie istotna dla filmowców – GH5 w trybie wideo wykorzystuje całą szerokość matrycy. Tym razem współczynnik powiększenia jest taki sam jak w matrycy, czyli x2,0. To znaczne ułatwienie przy doborze szkieł szerokokątnych do filmowania za pomocą GH5. 

Wbrew zapowiedziom, obudowa aparatu Lumix GH5 nie jest identyczna, jak ta z GH4 – ta będzie o ponad 10% większa. Jest jednak ku temu kilka powodów, dzięki którym można wybaczyć konstruktorom tę zmianę – między innymi stabilizacja matrycy i pełnowymiarowy port HDMI. Zachowano również standard baterii, dzięki czemu wszystkie akumulatory do GH4 będą pasować także do GH5.

Stabilizacja Dual I.S. 2 składa się z dwóch aktywnych elementów w postaci 5-osiowej stabilizacji matrycy oraz stabilizacji wewnątrz obiektywu. Producent zapewnia, że oba te mechanizmy współpracują ze sobą, w celu zwiększenia ich skuteczności. Zaznacza także, że na ich pracę wpływają czynniki takie, jak między innymi użyta ogniskowa i warunki filmowania. Skutkiem tego jest stabilizacja o skuteczności aż 5EV. Wiele wskazuje również na to, że jest ona zoptymalizowana także do pracy przy produkcjach wideo.

Dla kogo Lumix gh 5?

Aparat Lumix Gh 5 jest dobrym kandydatem do zakupu dla tych użytkowników, którzy zamierzają korzystać zarówno z funkcji fotografowania, jak i filmowania. Jeśli natomiast zamerza korzystać głównie z opcji filmowania, dobrze jest zastanowić się nad modelem Lumix GH 5s, któremu już bliżej do kamery niż aparatu.

Wiele zależy od charakteru pracy, wykonywanej za pomocą tego sprzętu. Ktoś, kto myśli o częstym filmowaniu w słabych warunkach oświetleniowych, powinien rozważyć GH5s, natomiast ktoś, kto często filmuje z ręki i zależy mu na lekkości i stabilizacji, powinien pomyśleć o korzyściach z Dual IS2, którą posiada Lumix GH5. Jest wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru tego aparatu do filmowania. Nie ulega wątpliwości jednak fakt, że jest to jeden z najlepiej przystosowanych do filmowania aparatów. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *