I want to live, not to die – Adrianna

konkursZdjęcie ukazuje papierosa z napisem ”I want to live not to die” co oznacza ”Chcę żyć, nie umrzeć”. Paradoks.

 

Opowiem Wam historię najważniejszej dla mnie osoby – mojej mamusi. Od kiedy sięgam pamięcią moja mama paliła papierosy.  Zawsze przeszkadzał mi ten dym, smród, lecz najbardziej bałam się o zdrowie mamy. W pewnym wieku uświadomiłam sobie, że życie nie jest kolorowe, a mojej mamy kiedyś tu zabraknie. Przez jej nałóg, śmierć zbliżała się coraz szybciej. Bałam się, że osoba, która dała mi dar życia odejdzie ode mnie za szybko. Nie chciałam tego. Za bardzo ją kocham.

Gaworzyłam małe denerwujące komentarze przez dwa lata. W końcu zebrałam się na odwagę i powiedziałam do niej:

”Chciałabym,mamo, żebyś była przy mnie w najlepszych i najgorszych momentach mojego życia. Pragnę zobaczyć Cię na moim ślubie gdy powiem swojemu wybrankowi ”tak”. Moim marzeniem jest ujrzeć Cię wśród gromadki moich dzieci. Ale wydaje mi się, że moje żądania nie zostaną wysłuchane…”

Spojrzałam na paczkę papierosów leżącą na parapecie i odeszłam. Żałowałam tego co powiedziałam i dużo płakałam. Myślałam, że moje słowa były zbyt mocne. Myliłam się. Po kilku tygodniach moja mama rzuciła palenie. Wiem, że nie było jej łatwo skończyć z dwudziestoletnim nałogiem.. Ale udało jej się.. wygrała. I wiecie co? Nie pali już prawie dwa lata. Jestem z niej szalenie dumna.. Nie zwyciężę w tym konkursie, ale przynajmniej podzielę się z Wami tą historią i uświadomię, że warto żyć.

Osoby palące pomyślą ”Bajeczka dziecka, które nic nie wie o nałogu.” Reszta ujrzy sens mojej historii oraz zachęci innych do walki z możliwością wygrania jej, tak jak zrobiła to moja mamusia. Dziękuję za przeczytanie oraz życzę Wam wygranych walk z lękami i nałogami..